Keşfet

Araç Sahipleri Bu Habere Dikkat! 6 Bin 275 TL Ceza Kapıda!

Türkiye genelinde başlatılan trafik denetimleri, egzoz emisyon ölçümü yapmayan araç sahiplerine ağır cezalar getiriyor.

Araç Sahipleri Bu Habere Dikkat! 6 Bin 275 TL Ceza Kapıda! Tüm Türkiye’de, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın talimatıyla başlatılan trafik denetimleri, egzoz emisyon ölçümü yapmayan araç sahiplerini ciddi şekilde etkiliyor. 81 ilde eş zamanlı yürütülen denetimler kapsamında, yaptırımı yerine getirmeyen araç sahiplerine 6 bin 275 TL para cezası kesilecek.

Trafik Denetimleri ve Cezalar

Trafikte tespit edilen araç sahibi yanacak…

Yapılan açıklamalara göre, trafik polisleri 81 ilde denetimlerini arttırıyor. Son dakika uyarısında bulunan yetkililer, egzoz gazı emisyon ölçümünün artık zorunlu olduğunu ve ihlal edenlere ciddi para cezaları uygulanacağını belirtti.

Egzoz Emisyon Ölçümü ve Önemi

Araçlardan kaynaklanan hava kirliliğiyle mücadele…

Egzoz gazı ölçümü, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir adım. Araçların çevreye daha az zarar vermesi amacıyla gerçekleştirilen bu ölçüm, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın son dakika açıklaması ile gündeme geldi.

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES)

Yeni sistem trafikte otomatik ölçüm yapacak…

ASELSAN ile geliştirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES), araçların plakalarını otomatik olarak okuyarak, egzoz emisyon ölçümünün geçerliliğini kontrol ediyor. Bu sistemle, trafikte otomatik olarak ölçüm yapılacak ve raporlanacak.

2023 Egzoz Emisyon Cezası

2024’e kadar uygulanacak ceza miktarı belirlendi…

2023 yılında, egzoz muayenesini yapmayan araç sahiplerine uygulanacak olan para cezasının miktarı 6 bin 275 TL olarak belirlendi. Bu rakamın 1 Ocak 2024 tarihine kadar geçerli olacağı açıklandı.

Başa dön tuşu