Keşfet

Arapapıştı Kanyonu Kurudu

Türkiye'nin eşsiz güzelliklerinden İnceğiz Kanyonu, kuraklık nedeniyle tehdit altında. Yağış eksikliği ve barajlardaki su seviyesinin düşmesi, bu doğal harikanın geleceğini tehlikeye atıyor.

Türkiye’nin Cennet Köşelerinden Birinde Kuraklık Tehlikesi: İnceğiz Kanyonu Alarm Veriyor.  Denizli’nin Kale ilçesi sınırlarında, Aydın ve Muğla’ya uzanan İnceğiz (Arapapıştı) Kanyonu, yaşanan kuraklık sebebiyle büyük bir tehlike altında. Bölgede beklenen yağışların gerçekleşmemesi, nehrin suyunun çekilmesine ve kanyonun çamur deryasına dönüşmesine neden oldu.

Kanyonun Doğal Güzelliği Tehlikede

Aydın il sınırları içinde yer alan ve Muğla ile Denizli’ye uzanan İnceğiz Kanyonu, kuraklık sebebiyle eski güzelliğinden uzak bir hal aldı. Yağış eksikliği, bölge sakinlerini ve doğa severleri endişelendiriyor. Barajlardaki su seviyelerinin düşmesi ve su yataklarının kuruması, kanyonun geleceği için ciddi soru işaretleri yaratıyor.

Kanyon Artık Yürüyerek Geziliyor

Kanyonun büyüleyici rengi ve tarihi dokusu, su seviyesinin düşmesiyle birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bozdoğan’dan Söke’ye uzanan ve Kemer Barajı’na can suyu olan bölgede, barajdaki su seviyesinin azalması kanyonu da etkiliyor. Bir zamanlar suyla dolup taşan 380 metre yükseklikteki ve 6 kilometre uzunluğundaki kanyon, şimdi kuraklıkla mücadele ediyor.

Turistlerin İlgisi ve Kuraklığın Etkisi

İnceğiz Kanyonu’nun doğal güzelliği, yerli ve yabancı turistleri kendine çekmeye devam ediyor. Ancak nehirdeki suyun çekilmesi ve kanyonun çamur deryasına dönüşmesi, ziyaretçileri şaşırtıyor. Son zamanlarda yaşanan kısa süreli yağışlar, kanyonun su seviyesine yeterli etkiyi yapamazken, doğanın bu güzelliğini ziyaret edenler kuraklığın etkilerine karşı duydukları üzüntüyü gizleyemiyorlar.

Başa dön tuşu