Gündem

Berlin’de Gazze diplomasisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti sırasında Bellevue Sarayı’nda Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi. Görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Türkiye-Almanya ikili ilişkileri ve çeşitli küresel meseleler gündeme geldi.

Erdoğan, İsrail’in Filistin bölgesindeki saldırılarının sona ermesi gerektiğini ve insan hakları ihlallerine dünya genelinden tepki gösterilmesinin önemini vurguladı. Ayrıca, İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanan habere göre, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, bölgede bir an önce ateşkes sağlanmasını ve insani yardımın hızla ulaştırılmasını çağrısında bulundu. Erdoğan, her geçen gün insanlık için büyük kayıpların yaşandığını, bu durumun durdurulması gerektiğini belirtti.

Her iki lider, Filistin’deki durumun kalıcı çözümünün, İsrail ve Filistin’in varlığını kabul eden bir “iki-devletli çözüm” olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirttiler. Erdoğan ve Steinmeier, silahların susması ve insani yardımların derhal ulaştırılması için birlikte çalışacaklarını kabul ettiler.

Toplantıda, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, Milletvekillerinden Oğuz Üçüncü ve Meryem Göka, Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da hazır bulundu.

Başa dön tuşu