Gündem

Bu çiftlikte tavuklara her şey serbest

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerel kalkınma ve kadın istihdamının arttırılmasını hedefleyen projelerine devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Elmalı’da Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği projesi hayata geçirilecek.

Çiftlik, Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde 11.250 metrekarelik bir alan üzerinde kurulacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği bu proje, Tarım ve Orman Bakanlığı Ticari Etlik ve Yumurtacı Kanatlı İşletmelerinin Biyogüvenlik Talimatı’na uygun şekilde hazırlanıyor. Proje kapsamında “Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Kümesi” inşa edilecek.

İnşa edilecek kümesten elde edilecek yumurtalar, hem üreticilere katma değer sağlayacak hem de bölgede yeni bir markanın oluşmasını sağlayacak. Bu durumun hem yumurta üretimini arttırması, hem de daha fazla üreticinin üretime dahil edilmesi ile bölge ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor. Ayrıca, üretilen yumurtaların pazar talebi yüksek olan doğal yumurta ihtiyacını karşılaması ve bilinçli tüketici profili oluşturulması hedeflenmektedir.

Projenin bir diğer hedefi ise kadın istihdamını arttırmaktır. Bu çerçevede, üretim ve pazarlama süreçlerinde çalışacak kişi sayısının artması ve üretim faaliyetlerine daha fazla kadının dahil edilmesi planlanıyor. Projenin ayrıca, “Yüksek Verimli Tavuk Yetiştiriciliği” kursunu tamamlayan kooperatif üyesi kadınlara uygulamalı eğitimler verilmesi ve işletmenin kullanımının dönemsel olarak Kadın Kooperatiflerine bırakılması öngörülüyor.

Başa dön tuşu