Gündem

Dalış Köyü ekonomiye can katacak

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gömeç’te kurulan Türkiye’nin ilk Dalış Köyü’ne son rötuşlar yapılıyor. Yatırımın hem Balıkesir’in hem de Gömeç’in ekonomisi için çok önemli olduğunu belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Dalış Köyü’nün ilçeye değer katacağına inandığını ifade etti.

Dalış Köyü, birçok tatilciyi ağırlayan, pek çok mavi bayrağa ev sahipliği yapan Balıkesir’i dalış turizmi açısından cazibe merkezi konumuna getirecek bir proje. Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen tesisin altyapısı ve yüzölçümü büyüklüğü ile Türkiye’nin ilk modern dalış merkezi olma unvanını taşıyor. Bu proje kapsamında Su Altı Akademisi ayrıca fotoğraf atölyeleri, cankurtaran ve yelken yarışları dahil olmak üzere birçok atölye ve aktivite sunacak.

Dalış köyü, doğal taş ve ahşap materyallerden yapılan çeşitli eğitim, dinlenme ve sosyal alanlar ile donatıldı. Projenin dikkat çeken bir kısmı da engelli vatandaşların rahatlıkla kullanabileceği bir biçimde tasarlandı. Tesis, tüm dalış eğitim seviyelerinde uluslararası sertifika alma fırsatı sunuyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ilçenin turizm potansiyelini ve ekonomisini güçlendirmek için bu tür projelere önem verdiklerini ifade etti. Yılmaz, Dalış Köyü projesinin Gömeç ve Balıkesir’e değer katacağını ve tatil sezonunu uzatmayı amaçladığını belirtti.

Yılmaz ayrıca, Balıkesir’in tüm ilçelerini turistik açıdan birbirine entegre etmeyi planladıklarını dile getirdi. Yılmaz, “Dalış yapmak için gelen bir ziyaretçi, aynı zamanda Havran’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Seyit Onbaşı ile görüştüğü müzeyi gezecek, Ayvalık’ta balık yiyecek, merkezde alışveriş yapacak, Bigadiç’te güvecin tadına bakacak” dedi ve tüm bu turistik noktaları bir arada planladıklarını vurguladı.

Başa dön tuşu