Fethiye HaberleriMuğla Haberleri

Deniz seviyesinden zirveye zorlu koşu başladı

Fethiye'nin Babadağ'ında gerçekleştirilen eşsiz yükseklik kazanım koşusu, iki sporcu arasındaki çekişmeli yarışı ve zirveye olan tutkulu yolculuklarıyla dikkat çekiyor.

Muğla’nın Fethiye bölgesinde gerçekleşen yükseklik kazanım koşusuyla bir sporcu Everest Dağı’nın yüksekliğine, diğeri ise Ağrı Dağı’nın zirvesine ulaşma hedefiyle yarışıyor.

Babadağ Teleferik ve Apple Türkiye ortaklığında, Cumhuriyet’in 100. yılını kutlama amacıyla düzenlenen bu özel etkinlikte, Limit Sensin Koşu Takımı’nın yetenekli sporcuları Mahmut Yavuz ve Halil Aktan karşı karşıya geliyor.

Yarış, Ölüdeniz’in muhteşem sahilinden saat 00.01’de başladı. Sporcuların amacı, Babadağ’ın nefes kesen zirvesine ulaşmak. Mahmut Yavuz, bu zorlu maratonda 5 kez zirveye çıkarak 8 bin 848 metre yüksekliğe, yani Everest Dağı’nın zirvesine ulaşmayı hedefliyor. Halil Aktan ise 3 kez zirveye vararak Türkiye’nin en tepe noktası olan Ağrı Dağı’nın 5 bin 137 metre yüksekliğini aşmayı planlıyor.

Duyuruya göre, sporcuların zirveden inişi, günün ilk ışıklarıyla birlikte, adrenalini doruklarda yaşatacak bir yamaç paraşütü deneyimiyle gerçekleştirilecek.

Bu etkinlik, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Organizatörler, yarışın akşam saatlerinde sona ermesini planlıyor.

Başa dön tuşu