Gündem

Depremzede KOBİ’lere can suyu

Türkiye’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 31 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için KOSGEB üzerinden duyurduğu 450 milyon dolarlık finans paketinin ödemelerine başlandığını duyurdu. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, kendilerine yoğun bir başvuru talebi geldiğini belirten Kacır, finansmanın tamamının bölge işletmelerine aktarılacağını söyledi.

Proje, Dünya Bankası ve KOSGEB işbirliği ile yürütülüyor. Toplamda 2.800 işletmenin 925 milyon TL’lik finansmanı onaylandı ve işletmelerin hesaplarına yatırılmaya başlandı. Destek programına başvuran işletme sayısı 50 bine ulaştı.

Kacır ayrıca, programın faizsiz olduğunu ve işletmelerden herhangi bir teminat talep edilmediğini dile getirdi. KOSGEB desteği 36 ay boyunca sürecek ve ilk 24 ay boyunca KOBİ’ler herhangi bir ödeme yapmayacak. Geri ödemeler sonraki 12 ayda üç taksitte gerçekleşecek.

Verilen bu destek, Dünya Bankası’nın 450 milyon dolarlık finansmanı ile sağlanacak ve farklı hasar seviyelerine sahip işletmelere KOSGEB aracılığıyla sunulacak. İşletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlanacak. Kacır, bu desteğe ilaveten yeni fonlar eklemek için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Başa dön tuşu