Gündem

DEVA’da aday adaylığı maratonu başladı

DEVA Partisi, 29 Aralık 2023 tarihine kadar sürecek olan yerel seçimler için aday adaylığı başvuru sürecinin ayrıntılarını duyurdu. Parti Sözcüsü ve Seçim İşleri Başkanı İdris Şahin, 20 Kasım tarihinde başlayan aday adaylığı başvuru sürecine ilişkin bilgileri paylaştı.

Aday adayları, 30 büyükşehir ve 51 il belediye başkanlığı için Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığı’na başvuru yapacaklar. İlçe ve belde belediye başkanlıklarıyla il genel meclisi ve belediye meclis üyelikleri icin ise başvurular aynı yetkililere yanı sıra ilgili il ve ilçe başkanlıklarına da yapılabilecek.

Şahin, tüm adaylık başvurularında 1000 TL dosya bedeli talep edileceğini, ancak 18-30 yaş arası gençler, kadınlar, engelliler ve deprem bölgesinde yaşayanlar için bu ücretin yarısı alınacağını belirtti. Ayrıca, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde milletvekili adaylığı başvurusu yapacak olanlar için herhangi bir başvuru ücreti talep edilmeyeceğini ekledi.

Aday adaylarının belirlenme süreci hakkında da bilgi veren Şahin, 30 büyükşehir ve 51 il belediye başkanı adayını Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun belirleyeceğini ifade etti. İlçe ve belde belediye başkanları ile il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için yapılan başvurular ise, partinin tüzüğüne uygun şekilde oluşturulan 18 ayrı komisyonun çalışmaları sonunda, ilgili ilçe ve il teşkilatlarının görüşleri de alınarak karara bağlanacak.

DEVA Partisi’nin yerel yönetimlerde kadın sayısını artırmak için başlatmış olduğu “Yerelde Kadına Yer Var” kampanyası hakkında da konuşan Şahin, tüm kadınları yerel yönetimlerde görev almak üzere davet etti.

Başa dön tuşu