Gündem

E-İhracatta doğru pazaryeri ve doğru ülke seçimi sizi sonuca götürür

E-İhracat Yöneticisi Samet Sarıuşak, şirketlerin farklı ülkelerde online satış yapma sürecini çevreleyen e-ihracatın önemli detaylarını ve ipuçlarını aktardı. Sarıuşak, özellikle ürün ve kanal seçiminin bu süreçte çok kritik olduğunu belirtti.

Sarıuşak, e-ihracatın, bir ülkeden başka bir ülkeye internet üzerinden yapılan bir satış biçimi olduğunu ifade etti. Türkiye’deki şirketlerin bu alanda en yaygın olarak Amazon’u kullandığını, hem kendi ürünlerini hem de farklı markaların ürünlerini internet üzerinden sattıklarını belirtti.

Sarıuşak, “Eğer el yapımı bir ürün satıyorsanız, Etsy sizin kanalınızdır. Eğer bir marka satıyorsanız Amazon’u seçebilirsiniz. Kendi markanız varsa, Shopify üzerinden kendinizi tanıtabilirsiniz.” dedi.

E-İhracat sürecinde, ürünlerin satıldığı ülkelerdeki hukuki süreçlerin de önemli olduğunu belirten Sarıuşak, her ülkenin farklı bir hukuk sistemi olduğunu ve bu konudaki yargıların değişebileceğini belirtti.

E-İhracat sürecinde, gümrük prosedürleri konusunda da bilgi veren Sarıuşak, “Satış yaptığınız ülkelerin farklı vergi dilimleri vardır. Örneğin, ABD’ye yapılacak satışlarda ya da toplu ürün gönderimlerinde 800 dolara kadar herhangi bir vergi çıkmıyor. İngiltere’ye yapılan bir sevkiyat ise, ne kadar küçük olursa olsun, yüzde 20 vergi alınıyor.” şeklinde konuştu. Kendisi sonuc olarak da doğru pazar ve uygun ülke seçiminin, kar yapabilme açısından en önemli faktör olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu