Gündem

Eğitimde ‘yenilikçi sınıf’ dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye genelinde eğitim teknolojilerini daha etkin kullanmak için yenilikçi sınıflar oluşturmak üzerine projeler geliştirmekte. Bu yeni sınıflar sadece bilgisayarları değil, ayrıca üç boyutlu yazıcılar ve sanal gerçeklik gibi teknolojik öğeleri de barındıracak.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Mustafa Canlı, Bakan Yusuf Tekin’in yönlendirmesi ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinde gerçekleştirilen yeni çalışmalardan ve tasarım aşamasındaki yenilikçi sınıflardan bahsetti.

YEĞİTEK altında, FATİH Projesi kapsamında bugüne kadar 600 bin sınıfın etkileşimli tahta ihtiyacını karşıladıklarını ifade eden Canlı, yıl sonuna kadar bu sayıyı 620 bine çıkaracaklarını belirtti. Ayrıca, yeni inşa edilen okulların ve deprem bölgesindeki eğitim kurumlarının hızlı genişbant internet erişimine kavuşabilmesi ve eksik teknolojik altyapıların tamamlanması için çalışmalar gerçekleştiğini ekledi.

MEB, EBA’nın yanı sıra, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemek için Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) adıyla bir başka platform oluşturdu. Eldeki tüm derslerin ve konuların içeriklerinin çeşitlendirilmesi ve zenginleştirilmesi için yoğun bir çalışma başlatıldığını söyleyen Canlı, “1. sınıftan 8. sınıfa kadar derslerin kitaplarını zenginleştirerek z-kitap olarak EBA’ya yükleyeceğiz.” dedi.

Öğrencilerin ilgi ve beklentilerini karşılayan yüksek standartlarda içerikler oluşturduklarını ekleyen Canlı, “EBA için birkaç dakikada konuyu anlatan videolar ve aynı zamanda yüksek kalitede içerikler oluşturmak ana hedefimiz.” dedi. MEB, bu yenilikçi sınıfların yeni teknolojilerle öğrencilere daha etkin ve ilgi çekici bir öğrenme deneyimi sunacağını vurguladı.

Başa dön tuşu