Teknoloji Haberleri

Hollandalı elektrikli otomobil devi Türkiye pazarına geliyor

Yenilikçi ve çevre dostu Hozon Neta ve mikromobilite uzmanı Carver markaları, Türkiye yollarında yeni bir dönemi başlatıyor.

Yeni nesil mobilite dünyasına adım atan GRS Automobility, elektrikli otomobil devi Hozon Neta ve Hollandalı mikromobilite lideri Carver’ı Türkiye’de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. GRS Automobility Genel Müdürü Vedat Uygun’un vurguladığı gibi, şirket 2030 yılına kadar Türkiye’nin mobilite sektöründe öncü firmalar arasında yer almayı hedefliyor.

Dünya çapında elektrikli araç üretiminde ilk 10’a giren Hozon Neta, 2022’de 150 bin elektrikli araç satışıyla dikkatleri üzerine çekti. Şimdi ise gözlerini Türkiye pazarına dikmiş durumda. Neta, Avrupa pazarına adım atmadan önce Türkiye’deki kullanıcılarla buluşacak. Özellikle kompakt SUV modeli Neta U, tamamen yeni bir elektrikli araç platformu üzerinde yükselerek Türkiye yollarına çıkacak.

Bu yeni model, CATL tarafından üretilen dünya standartlarındaki bataryalarla 420 kilometre şehir içi sürüş menziline sahip. Ayrıca, 30 dakikada %30’dan %80’e kadar hızlı şarj imkanı sunuyor. V2L fonksiyonu ile de adeta bir jeneratör gibi farklı elektronik cihazları şarj edebiliyor. Tek pedal sürüş modu, yüksek konfor ve teknoloji donanımları, iki adet 8 inç dokunmatik ekran ile iç mekân tasarımı dikkat çekiyor.

C-NCAP testlerinden 5 yıldız alan Neta U, pasif ve aktif güvenlik ekipmanlarıyla donatılmış. Takip eden modeller arasında Neta GT ve Neta AYA yer alacak. GT, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,7 saniyede çıkabilen bir elektrikli coupe iken, AYA ise B segmentinde konumlandırılan, küçük aileler için ideal bir SUV olacak.

2025’te ürün gamına dahil edilecek Neta S, L4+ otonom sürüş desteği, çarpıcı tasarım ve 21 hoparlörlü ses sistemi gibi özelliklerle donatılacak. Bu modelin 0’dan 100 km/s hızlanma süresi ise sadece 3,9 saniye.

1994’te Hollanda’da başlayan Carver macerası, GRS Automobility tarafından Türkiye’ye taşınıyor. Carver, şehir içi yolculukları pratik ve ekonomik hale getiren kompakt yapısı ve 1+1 oturma düzeni ile öne çıkıyor. Dynamic Vehicle Control sistemi sayesinde motosikletler gibi virajlarda eğilebilen bu araç, güvenli ve stabil bir sürüş deneyimi vaat ediyor.

Başa dön tuşu