Ekonomi

İhracatçıların finansmana erişimi için İGE AŞ’ye önemli destek

İhracatçılar için 63,2 milyar liralık kredilere 53,4 milyar lira kefalet sağlanarak, finansal destek ve işlemlerin hızlanması konusunda büyük bir adım atıldı.

Türkiye’nin ihracat alanında atılım yapmasını sağlayan İhracatı Geliştirme AŞ (İGE AŞ), Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın ziyareti ile gündeme geldi. Bolat, bu ziyarette İGE AŞ’nin ihracatçılara sunduğu destekler hakkında bilgi verdi.

Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İGE AŞ’nin, ihracatçıların finansmana erişiminde ve işlemlerinin hızlandırılmasında kilit rol oynadığını belirtti. 17 Kasım itibarıyla, İGE AŞ’ye yapılan 15 bin 10 kefalet başvurusundan 12 bin 340’ının onaylandığını ve bu sayede ihracatçıların yaklaşık 63,2 milyar lira tutarındaki kredileri için 53,4 milyar lira değerinde kefalet sağlandığını ifade etti.

Bakan Bolat, ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, İGE AŞ’nin ihracatçılar için finansmana erişimin kolaylaştırılmasında önemli bir rol üstlendiğini vurguladı. İGE’nin sağladığı kefaletler sayesinde ihracatçıların teminat bulma sorunlarının çözüldüğünü ve bankaların ihracata daha fazla kaynak ayırmasının sağlandığını dile getirdi.

İGE AŞ’nin son iki yılda nakit kaynak seviyesinin 6,3 milyar liraya ulaştığı belirtildi. Şirket, verdiği tüm kefalet kararlarını analitik bir model üzerinden alıyor ve sürecin tamamı elektronik ortamda otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sağladığı kaynaklar da ihracatçıların lehine kullanılıyor.

İGE AŞ, Mayıs ayında başlatılan “100. Yıl Hazine Destek Paketi” kapsamında da önemli bir rol oynuyor. Bu paket çerçevesinde, bugüne kadar yaklaşık 1000 başvuruya kefalet onayı verildi ve ihracatçıların toplam 3 milyar lira kredi kullanmaları sağlandı.

Başa dön tuşu