Keşfet

Instagram Selfiesi Kabusa Dönüştü!

Bir genç kadının Instagram’da paylaştığı selfie, yapay zeka ve derin sahtecilik tekniklerinin karışımı sonucunda bir kabusa dönüştü. Pek çok analistin ve kuruluşun yapay zekanın getireceği avantajları ve günlük hayatımıza katacağı yenilikleri tartıştığı şu günlerde, teknolojinin ne kadar kolay kötüye kullanılabileceğini gözler önüne seren bir vaka meydana geldi.

İngiltere’den Daily Mail gazetesinde yer alan bir rapora göre, Courtney ismiyle bilinen bir genç kadın, Instagram hesabından bir ayna karşısında çektiği selfieyi paylaşmıştı. Fakat bu paylaşım, resmin kötü niyetli kişilerce manipüle edilmesiyle kısa süre içerisinde Courtney için endişe verici bir hal aldı.

Kendi kimliğini saklayan Courtney’in mutfak aynasında çektiği masum bir fotoğraf, kısa bir süre sonra ona hiç beklemediği bir şaşkınlık yaşattı. Instagram hesabına gelen bir mesajda, fotoğrafının, sanki kendisi çıplakmış gibi düzenlenmiş bir versiyonu ile karşılaştı.

Courtney fotoğrafın kendisi tarafından oldukça masum bir niyetle paylaşıldığını belirtti.

Bir adamın, yapay zeka teknolojisini kullanarak orijinal fotoğrafı değiştirip, Courtney’i çıplak gösterir haliyle kendisine geri göndermesi üzerine, genç kadın derin bir şok yaşadı. Durumu fark eden Courtney, hemen bu kişiyi engelledi ve profilindeki tüm fotoğrafları sildi.

Yaşadığı travma ve anksiyete ile 20’li yaşlardaki genç kadın, yaşanan bu olayın ardından yasal yollara başvuracağını ifade etti. Courtney, “Benim zararsız bir fotoğrafım, tüyler ürpertici bir şekilde manipüle edildi. Bu sahte fotoğrafın akrabalarıma veya tanıdıklarıma gönderilmesinden korkuyorum” şeklinde duygularını dile getirdi.

Başa dön tuşu