Gündem

Kayseri Büyükşehir’den ‘tarihi’ hizmet

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 7.5 milyon yıl öncesine ait bozulmamış bir ‘Choerolophodon’ fosilinin keşfedildiğini açıkladı. Bu fosil, ‘Fillerin Atası’ olarak tanımlanıyor ve dünya genelinde ilk ve tek örneği.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı, yapılan bilimsel çalışmaları desteklerken, ayrıca 7,5 milyon yıllık fosil faunasını canlandırmayı amaçlayan “Kayıp Fauna” Belgeseli Lansmanı ve Resim Sergisi’ni düzenledi. Bu etkinlikle birlikte belediyenin desteklediği kazı çalışmalarında bulunan fosiller ve onların replikaları halkın ziyaretine açıldı.

Başkan Büyükkılıç’ın liderliğinde, belgesel lansmanında ve resim sergisinin açılışında bir saygı duruşu yapıldıktan sonra İstiklal Marşı okundu. Konuşmasında Büyükkılıç, şunları söyledi: “Kültürel, turizm, sosyal içerikli ve sportif çalışmalarda Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak önemli katkılarda bulunduk. Şu anda da 6 ayrı bölgedeki kazı çalışmalarına destek olmaya devam ediyoruz.”

Farklı bilim adamlarının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Bülent Gönültaş da etkinlikte hazır bulundu. Gönültaş, lansmanda yaptığı konuşmada, “Kurtarma kazısı olarak başlanan ve halen devam eden Yamula Barajı kazı çalışmalarında birçok fosil kalıntısı bulundu. Bu bilimsel verilerin tanıtımına yönelik olarak Kayıp Fauna Belgeseli ve resim sergisine katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.

Prof. Dr. Okşan Başoğlu ise Yamula bölgesinin dünyada eşi benzeri olmayan, tek örneklere ev sahipliği yapan, zengin bir fosil yatağı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Başoğlu, “Son derece iyi, korunmuş muhteşem örneklerin bulunduğu bölgede çalışmalarımız devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın öncülüğünde bir paleontoloji müzesi kuruldu. Hayallerimizden biri olan böyle bir müze, heyecanla hayata geçmesini beklemekteyiz” dedi.

Başa dön tuşu