Gündem

Kayseri Talas’tan kırsala kesintisiz destek

Kayseri’nin Talas Belediyesi, kırsal mahallelere tarım ve hayvancılık desteği ile hızla hizmet sağlıyor. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın vizyonunu yansıtan 2023 projeleri çerçevesinde 22 kırsal mahalleye yardım sağlandı. Bu hizmetler arasında koyun yıkama ve dezenfekte etme hizmeti de yer alıyor. Bu yıl içinde, yaklaşık 5 bin küçükbaş hayvan bu hizmetten faydalandı.

Tarımsal faaliyetlere destek olmak adına da tohum desteği sağlandı. Pandemi döneminde tarımın önemi bir kez daha anlaşıldı ve bu alanda 24 ton nohut, 1 ton fasulye tohumu dağıtıldı. Ek olarak çiftçilere 6 ton arpa ve 150 ton buğday tohumu desteği sunuldu. Tarımsal faaliyetlere destek olmak amacıyla 7.380 kilogram Macar fiği kuru ot dağıtıldı.

Talas Belediyesi, çiftçilere 10 römork gübre, 9.860 ton gübre, 92 adet metal sıvat ve tarımsal hizmetlerde kullanılmak üzere drone dağıttı. Ayrıca, 200 metreküp kompost karışımı ve 2 dekarlık alanda taş toplama hizmetleri de gerçekleştirildi.

Talas Belediyesi, büyük ve küçükbaş hayvanların aşılama ve küpeleme ücretlerini de karşılayacak. Bu hizmetin toplam maliyeti 350 bin lira olarak planlandı. Ayrıca kırsal alanlardaki toprak analizinin 187.500 liralık maliyetini de belediye karşılayacak.

Kış döneminde çiftçilere çeşitli konularda tarımsal eğitimler sunulması planlanıyor.

Başa dön tuşu