Gündem

Konya’da Darü’l-Mülk Sergi Sarayı’nı gezdi

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kılıçarslan Meydanı’na kazandırılan Darü’l-Mülk Sergi Sarayı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ziyaretine ev sahipliği yaptı. Ersoy, bu esnada “Türkiye Selçuklu Hanedan Sergisi” ve “Türkiye Selçuklu Sikkeleri Sergisi”ni inceledi.

Alaaddin Camii avlusundaki hanedan türbesinden çıkarılan kemikleri de içeren bu önemli projede, Bakan Ersoy, yaklaşık 8 yıllık titiz bir çalışmayla kemiklerin tasnifi ve detaylı analizlerinin tamamlandığını belirtti.

Bir dizi biyolojik test sonucunda elde edilen DNA kodlarına göre, Selçuklu hanedanlığının 12 üyesinin yüzde 95 başarıyla gerçek boyutlarında kopyalarının yapıldığını ifade eden Bakan Ersoy, bu tür detaylı bir çalışmanın dünyada ender görüldüğünü dile getirdi.

Bu özgün serginin 2 yıl boyunca Konya’da duracağını ve ardından Türkiye’nin diğer bölgelerinde de gezileceğini sözlerine ekleyen Ersoy, selçuklu hanedanlarına ait bir vezir ve iki korumanın da bu müzede sergilendiğinin altını çizdi.

Aynı zamanda iki kadın hanedan üyesinin de kopyalarının bulunduğu bu sergi için toplamda 27 kişiye ait kemiklerin bulunduğunu belirtti. Bakan Ersoy, başta akademisyenler olmak üzere, projede emeği geçen herkese teşekkür etti ve bu tür çalışmaların gelecekte de devam edeceğini vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, bakanın ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi ve tüm Konyalıları sergileri ziyaret etmeye davet etti.

Başa dön tuşu