Gündem

Muğla Oyuncak Kütüphanesi ile miniklerin yanında

Bugüne kadar Muğla Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Kütüphanesi, 1167 adet oyuncağı ödünç olarak çocuklarla buluşturdu ve 26 etkinlik düzenleyerek 296 çocuğu bir araya getirdi.

MUĞLA (İGFA) – Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bir ilki gerçekleştirdiği Oyuncak Kütüphanesi, çocukları oyuncaklarla tanıştırmakla kalmayıp, farklı etkinlikler düzenleyerek ve psikolojik danışmanlık hizmeti sağlayarak hizmet vermeye devam etmektedir.

29 Nisan 2023 tarihinde Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’ndeki Oyuncak Kütüphanesi, çocuklara fırsat eşitliği sağlamak ve her çocuğun oyuncaklara ulaşabilmesi amacıyla kurulmuştur ve çocukların en sık uğradığı yerlerden biri olmayı sürdürmektedir.

Oyuncak Kütüphanesi’nde bugüne kadar 268 çocuk kayıt yaptırdı ve 1167 oyuncak miniklere ödünç olarak verildi. Ayrıca kütüphanede şimdiye kadar 26 etkinlik düzenlenmiştir ve bu etkinliklere 296 çocuk katılmıştır. Psikolojik danışmanlık bölümünde ise bugüne dek 135 kişi ile 176 birebir görüşme gerçekleştirildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Kütüphanesi projesi ile her çocuğun oyuncaklara ulaşabilmesini sağlamayı hedefliyor. Oyuncak Kütüphanesi’nde çocuklar, belirli bir süre oynadıktan sonra oyuncakları geri getirebilecekleri bir alan, eğitim ve etkinliklerin yapılacağı bir alan, psikolojik danışmanlık ve oyun terapisi verilen bir alan ve ayrıca yardıma muhtaç ve depremzede çocuklara vermek üzere oyuncak bağışlarının kabul edildiği bir alan oluşturuldu.

Oyuncak Kütüphanesi Projesi, çocukların bilişsel, psikolojik ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak, her çocuğun her türlü oyuncaklara erişimini sağlamak ve engelli bireylerin kişilik endişeleri ve sorunlarla başa çıkma yeteneklerini geliştirmeye yöneliktir. Bu proje, yerel yönetimlerde ilk defa Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde uygulamaya konulmuştur.

Başa dön tuşu