Keşfet

Muğla’nın ilk otelini biliyor musunuz?

Muğla'nın tarihine tanıklık eden Konakaltı Hanı, yıllarca "Merkez Oteli" olarak hizmet vermiş, şimdilerde ise Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi olarak şehrin kültürel hayatına renk katıyor.

Muğla’nın tarihine tanıklık eden Konakaltı Hanı, yıllarca “Merkez Oteli” olarak hizmet vermiş, şimdilerde ise Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi olarak şehrin kültürel hayatına renk katıyor.

Muğla’nın Tarihi Mirası: Konakaltı Hanı

Muğla’nın kalbinde, tarih kokan duvarlarıyla Konakaltı Hanı, yıllar önce şehrin ilk oteli olarak hizmet veriyordu. “Merkez Oteli” adıyla anılan bu tarihi yapı, Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk yıllarından bu yana şehrin sosyal ve kültürel hayatına ev sahipliği yapmıştır.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde yer alan ve zamanla şehrin simgesi haline gelen Konakaltı Hanı, modern döneme adapte olmuş, ancak tarihine ve köklerine bağlı kalmayı başarmıştır. Tarihi dokusunu ve mimari özelliklerini koruyarak günümüze kadar gelmiştir.

Yıllarca otel olarak hizmet veren bu değerli yapı, günümüzde artık Muğla Belediyesi tarafından “Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi” olarak işletiliyor. Kültür merkezi olarak kullanılmasına rağmen, içerisinde o eski otel atmosferini, tarihi dokusunu ve sıcaklığını hala hissetmek mümkün. Eğitimlerden sanat etkinliklerine, sergilerden konferanslara kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapan bu merkez, Muğla’nın sosyal ve kültürel hayatının merkezinde yer almaya devam ediyor.

Konakaltı Hanı’nın tarihi mirasının, gelecek nesillere aktarılması ve korunması, Muğla’nın kültürel zenginliğinin ve tarihine olan saygısının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin tarihine tanıklık etmiş bu yapı, Muğla’nın geçmişinden geleceğine uzanan bir köprü görevi görüyor.

Başa dön tuşu