Gündem

Serada 1.5 milyon çiçek ürettiler

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), ‘Toplum Temelli Sera’ projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında 1.5 milyon çiçek üretildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve UNHCR tarafından geliştirilen ‘Toplum Temelli Sera’ projesiyle Şanlıurfa’nın caddeleri ve sokakları çeşitli çiçeklerle renklenecek. Proje, belediyenin Afet İşleri ve Göç Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Park ve Bahçe Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa çalışması sonucunda uygulamaya alındı.

Yaratılan seraların açılışını Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya ve UNHCR’nin Güneydoğu Bölge Temsilcisi Veton Orana ile birlikte yaptılar. Açılışın ardından serada üretilen çiçeklerin incelemeleri yapıldı.

Bu seranın oluşturulmasının amacı, dezavantajlı aileler ve göçmenlerin iş sahibi olabilmeleri olarak belirtildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül, seraların hem çiçek üretimi hem de istihdam olanağı sağladığına dikkat çekti.

Toplamda 9 serada 40 kadın istihdam ediliyor ve sadece çiçek üretimi değil, aynı zamanda çalı grubu, ibreli çamlar ve yapraklı ağaç türleri de yetiştiriliyor.

Projede yetiştirilen farklı türdeki çiçekler, modern sulama tekniklerini kullanarak dikime hazır hale getiriliyor. Bu projenin hem çevresel, hem de toplumsal katkıları ile büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.

Başa dön tuşu