Gündem

Sille Subaşı Hamamı açılışa gün sayıyor

Selçuklu Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları sonucunda tarihi kimliğine geri kavuşan Sille Subaşı Hamamı, açılışa kısa bir süre kala dikkat çekiyor. Belediye tarafından Konya’nın Sille Mahallesi’ne yapılan cephe iyileştirmeleri ve sokak sağlıklaştırma gibi incelemeler, bölgeyi şehir turizmi için ilgi çekici bir destinasyon haline getirdi.

Sille Mahallesi’nin tarihi ve kültürel mirası olan Sille Subaşı Hamamı’nın restorasyon çalışmaları tamamlandı. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın Konya Mimarlar Odası ile işbirliği protokolü çerçevesinde yapılan incelemeler sonucunda, hamamın Türkiye’nin ilk Mimarlık Müzesi olarak hizmet vereceği belirtildi.

tamamen orijinal şekline uygun olarak yenilenen hamam, hem bir müze hem de bir butik işletme olarak turizme kazandırılacak. Mimarlık müzesi, mesleğini icra edecek olan kişilere ilham verecek bir eser olarak öne çıkacak. 1250 metrekarelik arsa alanı içinde hamamın müze alanı, hediyelik eşya dükkanı, kafeterya, mutfak, avlu-teras, depo ve diğer kullanım alanları yer alacak. 

Selçuklu Belediyesi’nin 5000 yıllık tarihi mirasını yeniden canlandırmak ve Sille’yi Türkiye’nin önemli bir turizm merkezi haline getirmek amacıyla yaptığı çalışmalar, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı tarafından özellikle vurgulandı. Pekyatırmacı, Sille Subaşı Hamamı’nın restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının bölgeye tarihi ve kültürel anlamda değer katacağını ve Türkiye’ye örnek bir müzeyi hayata geçirmenin gururunu yaşayacağını belirtti. Başkan, Türkiye’nin ilk Mimarlık Müzesi olacak olan Sille Subaşı Hamamı’nın, turizm ve mimarlık camiasına hayırlı olmasını diledi.

Başa dön tuşu