Gündem

Teleferik’te ana hat boyunca haberleşme halatı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’nin turistik çekimini artırmak amacıyla Türkiye’nin en yüksek direk boyuna sahip teleferik hattını oluşturuyor. Haberleşme halatının çekimine devam eden Kartepe Teleferik Projesi, zorlu kış koşullarına rağmen hızla ilerliyor.

Projenin tamamlanmasına az bir süre kaldığı belirtilirken, proje kapsamında ana hat boyunca haberleşme halatı çekiliyor. Çalışmanın tamamlanmasının ardından iki istasyon arasındaki iletişimi sağlayacak fiber hat çekilecek. Daha sonra, 9736 m uzunluğundaki taşıyıcı halatlar gerilecek.

Kartepe Teleferik Projesi, İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nü aynı anda görme imkanı sağlarken, Samanlı Dağlarına 1421 m yüksekliğe ulaşıyor. Projenin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise, Türkiye’de ilk kez kullanılacak olan 16 adet direğin kullanılması.

Bunun yanı sıra teleferik, Türkiye’nin en çevreci teleferik projesine adını yazdırmak için ağaçların üzerinden geçecek şekilde tasarlandı. Projenin bir diğer özelliği de 10’ar kişilik 73 adet kabinin bulunmasıdır. Bu kabinler, Derbent ile Kuzuyayla arasında 14 dakikalık bir yolculuk sağlıyor.

Teleferik projesi, 331 ila 1421 metre yükseklikteki iki istasyon arasında zorlu doğa koşullarında devam ediyor. Bu koşullara rağmen, Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli departmanları ve İSU ekipleri projeyi koordineli bir şekilde ilerletiyor.

Başa dön tuşu