Gündem

Türkiye’nin yardımları Gazze’ye ulaşıyor

Türkiye’nin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından koordine edilen insani yardımlar, Filistin’e ulaşmaya devam ediyor. Şimdiye kadar, bu ülkeye 10 kargo uçağı ve 22 tır yük malzeme ile birlikte yüzlerce battaniye ve yardım paketi gönderildi.

Türkiye’nin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Gazze’deki insanlık dışı şiddete ve soykırıma karşı Türkiye’nin kalıcı olarak yardımlarını sağlama taahhüdünü belirtti. AFAD’ın koordinasyonu altında bu yardımların teslimatına devam edeceklerini aktardı.

Yerlikaya, İzmir Alsancak Limanı’ndan hareket eden ve ‘Bestekar’ adlı yardım gemisinin Mısır’ın El-Ariş Limanı’na varışını duyurdu. Bakan’nın ifadesine göre gemi, 8 sahra hastanesi, 20 ambulans, 2 UMKE aracı, 615 jeneratör ve tıbbi malzemelerle birlikte 8 tır su taşıyordu.

Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile konu hakkında daha fazla detay sağlayan Bakan Yerlikaya, şimdiye kadar Filistin’e gönderilen yardımların detayını da belirtti. Buna göre, 54 personel, 5 bin battaniye, 2 bin 600 gıda kolisi, 115 bin kg tıbbi malzeme ve 232 jeneratör bu yardımlar arasında bulunuyor. Yerlikaya, Gazze ve bölgedeki masum insanlar, çocuklar için yardımın sürekli olacağını vurguladı.

Başa dön tuşu