Gündem

Veteriner hekimin isyanı: Hayvanları eşya gibi görmeyin!

Günümüzde hayvan sağlığı ve refahı konularına artan ilgi, veteriner hekimlerin önemini daha da vurgulamaktadır. Deneyimli Veteriner Hekim Bayram Ali Çivlik, bu konuda hayvanların birer eşya veya cisim olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.

Hayvanlarla daha çok vakit geçirilmeye başlanmasının, veteriner hekimlere ilginin artmasına yol açtığını dile getirdi. Herkes Duysun platformunda mesleği hakkında konuşan Veteriner Hekim Bayram Ali Çivlik, hayvanlarla büyüdüğünü ve onlarla iletişim kurmayı sevdiğini aktardı. Bu sevgi onun veteriner hekim olma kararını büyük ölçüde etkiledi.

Çivlik, hayvanlarla etkileşim içerisinde olmayı ve onlara yardımcı olmayı sevdiğini, bu durumun kendisini motive ettiğini söyledi. Ancak, bu mesleğin zorlayıcı yanı olarak zamanı ifade etti. Hayvan sahibi olmanın sorumlulukları arasında, hayvanları bir eşya veya cisim olarak değil, bir çocuk gibi değerlendirmemiz gerektiğini belirtti.

Rutin sağlık kontrollerinin evcil hayvanlar için önemine de değinen Çivlik, erken teşhisin hayvanın sağlığı için kritik bir rol oynadığını söyledi. Bu kontrollerin hayvanların yaşam kalitesini arttırdığına dikkat çekti.

Hayvanlar üzerinde bolca yanlış anlaşılmalardan dolayı, yanlış bilinen davranışlar ve semptomlarının hayvanların sağlığını tehlikeye atabileceğini söyledi. Hayvan refahı ve koruma konusunda çocuklara hayvanları sevmek ve paylaşmak gerektiğini öğretmemiz gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu